OSOBY

SUGAR TATTOO - Tomasz Cukrowski

Kawałek wywiadu z tatuatorem

Jak to się wszystko zaczęło u ciebie?

Od dziecka zawsze rysowałem w wolnych chwilach i bardzo dużo czytałem komiksów. Mój kolega, z którym wymieniałem się komiksami zrobił sobie tatuaż w Poznaniu w nadal istniejącym studio Sławka Frączek. Ostatnio obchodził 25-lecie działalności. Jest jednym z pierwszych tatuatorów w Polsce. Zobaczyłem, co on robi i bardzo mi się to spodobało. Było to 18 lat temu. Jeden z pierwszych tatuaży zrobiłem sobie sam w domu. Na kostce, czyli w miejscu, w którym wykonanie tatuażu chyba boli najbardziej. Bolało strasznie, czułem jakbym miał przyłożone rozżarzone węgle. Uważam jednak, że każdy tatuator powinien sobie zrobić sam tatuaż, aby wiedzieć co daje klientowi.

Jak uczyłeś się sztuki tatuażu?

Początki były bardzo trudne. Obowiązywała metoda prób i błędów. Nie było Internetu i czasopism. Dziś można znaleźć w nich wszystko. Ale wtedy błądziliśmy, a tatuatorzy działający na rynku raczej nie byli zainteresowani, aby dzielić się swoją wiedzą. Rynek był bowiem stosunkowo wąski. Sprzęt kupowaliśmy od Piotra Żurawskiego z Gdyni. Pisaliśmy do niego, a on wysyłał nam kserówki ze sprzętem. Często na tych kserówkach nie było nic widać. Kupowaliśmy trochę w ciemno. Poza tym na tatuażu ciążyło piętno kryminalne. Kto sobie w tamtym czasie robił w Polsce tatuaże? Było więc bardzo ciężko się przebić, a znajomi mówili mi "Cukier, przestań jeździć na rolkach i tatuować, tylko weź się za normalną pracę". Konfucjusz powiedział "Rób to, co lubisz, a nie będziesz musiał pracować". To najważniejsze. I tą drogą podążam.ArtTattoo - Dominik Szymkowiak

Urodzony w 1978r.
Tatuator, Piercer, właściciel firmy Art Line

Przygodę z tatuażem rozpocząłem w 1996 roku a już rok później zająłem się tą sztuką zawodowo, myśląc że wiem już o niej wszystko-nic bardziej mylnego.
Szlifowanie techniki i poszukiwanie swojego stylu, „kreski” trwało dość długo i dopiero w Poznaniu obrana droga to fotorealizm, prace w większości kolorowe. Co uwielbiam tatuować ? -Pełne kompozycje, rośliny, zwierzęta, portrety przy których czuje ogromne wyzwanie. Odzwierciedlenie wszystkich detali, podobieństwo, oczy w których widać blask flesza.. Co jeszcze ? -tego dowiecie się w mojej galerii. Od 2000r. zajmuję się również piercingiem który jest bardzo ciekawym uzupełnieniem studia tatuażu.
Moje dodatkowe zainteresowania ? Fotografia, grafika komputerowa 3d, produkcja muzyczna, boks.


Prace